Ethereum Madencilik Nedir? Nasıl Yapılır?

Ethereum madenciliği diğer bir adıyla ethereum mining son zamanlarda oldukça popüler bir konuma sahip olan çalışma alanı olarak bilinmektedir. Diğer dijital paralar gibi madenciliği yapılan Ethereum fazlasıyla kazanç getirisi olan bir dijital alandır. Madenciliğini yapmak için bazı şartların sağanması gerekmektedir. Fakat bitcoin madenciliğine nazaran daha kolay ve pratik bir şekilde gerçekleştirilen bir çalışma alanıdır. Ethereum madenciliği yapmak için bilinmesi gereken bilgiler hakkında açıklama yapacağız.

Ethereum Nedir?

Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında Ethereum kurucusu olan Vitalik Buterin  tarafından tanıtımı yapılmıştır. İlk bakıldığında altcoin imajı veren Ethereum aslında diğer altcoinlereden daha fazla geliştirilmiş ve daha büyük yenilikler içeren bir sistemdir. Kısaca ifade etmek gerekirse, Ethereum, ana güç kaynağını ETR’den(clipto para) alan bir Cripto İşletim Sistemidir. Kendisine ait özel bir yazılım dili olan Ethereum sistemi ‘merkezi olmayan’ yazılım protokollerinin de geliştirilmesine imkan sağlamaktadır. Aynı zamanda birçok insan Ethereum için “Bitcoin Vol2” tanımını kullanmaktadır.

 

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ethereum madenciliği Bitcoin madenciliğine göre daha kolay bir şekilde yapılmaktadır. Her bireysel bilgisayarla kolaylıkla yapılabilmektedir. Ethereum madenciliği yapabilmek için ilk olarak bir gpu rig kurulmalıdır. Gpu rigler birçok ekran kartını içeren ve daha fazla ethereum kazmanızı sağlayan bilgisayarlara verilen isimdir. Gpu rigler altcoin ve Ethereum kazımında kullanılmaktadır. Cpu madenciliği için ise kazılacak olan Ethereum gpu madenciliğinden daha geç ortaya çıkmıştır. Cpu madenciliği için Ethereum 2014 yılının sonlarında sistemde yerini almıştır.


ethtrade

Ethereum Madenciliği ile Bitcoin Madenciliği Rekabet İçerisinde Mi?

Ethereum ilk piyasada yerini aldığında en fazla tartışılan konulardan biri Bitcoin’i tahtından edeceği olmuştu. Ethereum ekibi bu konuda bazı açıklamalarda bulunarak öyle bir durumun söz konusu olmadığını belirttiler. Zaten Ethereum geliştirici ekibine bakıldığında hepsinin Bitcoin’in ilk evresinden itibaren geliştiricileri olduğu görülmektedir. Ethereum kurucusu olan Vitalik Buterin aynı zamanda Bitcoin Magazine sitesinin de kurucularındandır. Kısacası Bitcoin ve Ethereum arasında rekabet bulunmamakta, fakat sık sık karşılaştırmalara maruz kalmaktadırlar.

 

Ethereum wallet yani ethereum cüzdanı ise sistem henüz çok yeni olduğundan bitcoine göre biraz daha kısıtlı uygulamalarla karşımıza çıkmaktadır. Krypktokit tarafından geçtiğimiz yıl deneme yani beta sürümü yayınlanan Jaxx ethereum cüzdanı, Haziran 2016 dan itibaren Apple’ın onay vermesi ile birlikte iOS AppStore’da da yayınlanmıştır. Jaxx ethereum cüzdanı aynı zamanda Appstore’da yayınlanan ilk kripto para cüzdanıdır. Fakat güncel olarak yaptığım araştırmada app storeda Jaxx ethereum uygulamasına rastlayamadım. Kaldırılmış olabilir. Bunun yerine güncel olarak appstore bünyesinde güncel fiyat bilgisi veren cryptobar ve  ethereumbar uygulamaları bulunmakta.

Genesis Mining Aracılığı ile Ethereum mining için:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir