Ethereum Bitcoin’i Gölgede Bırakmaya Hazırlanır, Tek Soru ne Zaman ?

Bazı insanlar için, Bitcoin, iki yoldan biriyle sonuçlanabilecek bir deneydir: ya “İnternet parası” olma vaadini yerine getirecek ya da düzenleyicilerin elinde ölümcül bir somla sonuçlanacaktır.

Ama Ethereum gibi bir rakibin Bitcoin’i geride bıraktığı üçüncü bir seçenek ne olacak?

Eter yükselişi ve yükselişi
Ethereum’un madeni parası olan eter 2017’de yüzde 5,000’den fazla arttı. Fiyat 396,40 dolara yükseldi. Yatırımcılar, önce Ethereum fiyatındaki dalgalanmayı, Bitcoin’inkinden daha hızlı işlem yapan daha hızlı platforma atfettiler. Ancak, işlem sürelerinin buzdağının sadece ucu olduğu ortaya çıkıyor.

Akıllı sözleşmeler, ilk madeni paralar (ICO’lar), değişken blok boyutları – kanıtlar, Bitcoin topluluğu içindeki sözde safçılardan ne duyarsanız girsin, çoğunlukla Ethereum‘un köşesinde. Hatta büyük kurumlar bile Ethereum’u dolaşıyor. Örneğin Rusya Merkez Bankası, kendi para sistemi için bir Ethereum çatısı test ediyor. Bu, dünyanın ilk ulusal kriptokrasitesini, Bitcoin’in veremediği bir hizmeti etkin bir şekilde yaratacaktır.

Topluluktaki bazıları, bu değişmezliğin Bitcoin fiyatını koruyan şeyin tam tersi olduğunu iddia ediyor. Onlara göre, Blockchain teknolojisi sadece Bitcoin’e merkezi olmayan bir para biriminin vizyonuna hizmet ediyor.

Bitcoin, global bir dijital para birimi olarak ortaya çıkabilir mi?
Bu soru, Ray Kurzweil gibi fütüristler tarafından dahi tartışılıyor. Google’ın mühendislik laboratuvarının ünlü başkanı Bitcoin’in istikrarsızlığının parasal hırslarına ciddi bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Kurzweil, “Dolardaki para birimleri makul bir istikrar sağladı” dedi. “Bitcoin değil. Ve tüm madencilik paradigmasının bu tür istikrarı sağlayabileceği benim için belli değil. ”

Kurzweil, istikrar hakkında konuşurken, riskli yatırımlarla ilişkili kısa vadeli oynaklık türünden bahsediyor. Para birimleri, bu roller coaster benzeri kalıpları takip etmemelidir. Bitcoin düzenli olarak yaptığı gibi, bir günde değerlerinin yüzde 10’unu kaybetmemelidir. Bunun yerine, uzun süre oldukça dengeli tutmalıdırlar. Bir başka deyişle, günün fiyatı yarının olması gerekir.

Para birimleri, genel olarak nüfustan inandırıcılık ve güvenli alım yöntemleri geliştirir. Genel halk, yarının fiyatının çok farklı olacağına inanıyorsa, döviz kuruna olan inancını kaybedebilir ve bu felaket olur.

ABD doları üzerinde varolan herhangi bir eleştiri ne olursa olsun, az insan yarının Gronau için bir endişe olduğunu iddia edecekti. Bitcoin benzer güvenilirliği övünemez. Fiyatı bir günden diğerine açık bir sorudur.

Ethereum sadece paradan daha geniş bir netlik kazandırıyor
Bu küresel dijital para birimi fikrini rafine edersek ne olur? Blockchain teknolojisi önemsiz mi? Tabii ki değil. Aslında çok daha alakalı hale gelir.

Örneğin, Energy Web Foundation (EWF) ‘den Grid Singularity adlı bir Blockchain başlangıcıyla ortak bir çalışma yapın. Çalışma, yenilenebilir enerji sertifikaları, eşler arası enerji paylaşım şebekeleri ve müşteri faturalaması için olanlar da dahil olmak üzere, enerji sektöründe Blockchain teknolojisi için 200 kullanım vakası gösteriyor.

Bu uygulamalardan yararlanmak için 10 büyük enerji şirketi EWF’ye katılmıştır. Bununla birlikte, hiçbiri Bitcoin’in platformunda idam edilemez. EWF, daha önce söylediğim gibi bu özel hizmetler için Ethereum’un akıllı sözleşmelerine geçmek zorunda kaldı: Ethereum, Bitcoin’den daha geniş bir net attı.

Bitcoin’in ötesinde paranın ötesine geçerek Blockchain teknolojisinin gerçek potansiyelini yerine getirir. Ethereum’un akıllı sözleşmeleri, ICO’ları ve daha hızlı işlem hızı için giderek daha fazla yenilik getirilecek. Doğal bir sonuç olarak, platformda ETH belirteçlerini kullanmaları gerekiyor ve bu da ETH fiyatlarının hızla artacağını gösteriyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir