GDAX, Ethereum büyük çöküşünde kaybeden müşterileri için harekete geçti

Ethereum geçtiğimiz hafta aşırı dalgalanma yaşadı ve fiyatının GDAX üzerinden 0,10 $ gibi düşük bir seviyeye inmesine yol açtı. Döviz, şimdi, sonbahar boyunca durma kayıplarının tetiklediği müşterileri telafi etmek niyetinde olduğunu söylüyor.

Kazanın nedenleri
Ethereum, kriptokrasi alanındaki yıldız performansçılardan biri ve 2017’de 40 kat arttı. Bununla birlikte, ağ tıkanıklığı ve iki ICO, geçen hafta fiyat oynaklığı ile sonuçlandı.

Değişimlerdeki sorunlar da belirsizliğe katkıda bulunarak, Eter fiyatının düşmesine yol açtı. GDAX’daki geniş bir satış siparişi (96.100 ETH) 317.81 $ ‘dan 224.48 $’ a geriledi.

Bu, dur-az sipariş ve marj pozisyonlarının tetiklenmesine yol açtı ve fiyatın anlık olarak 0,10 dolara kadar düşmesine yol açtı.

Piyasa manipülasyonu yok
Ethereum fiyatındaki düşüş, büyük satış siparişlerinin etkisini göstermektedir. GDAX tarafından gerçekleştirilen soruşturmalar, piyasa manipülasyonunda herhangi bir girişimde bulunmadığını ortaya koyuyor ve borsalarda likiditenin sınırlı olduğunu vurguluyor.

Hisse senedi piyasalarında, büyük bir fiyat hareketi sonrasında ticareti durduran devre kesiciler bulunur.

Ne yazık ki, şifreli para birimlerinde yaşanan dalgalanmalar göz önüne alındığında, bu piyasalardaki bordürleri uygulamak pratik değildir.

GDAX’ın konumu
Geçtiğimiz hafta fiyat dalgalanması sırasında tüm işlemler doğru yapılırken, GDAX, stop-loss / margin çağrıları tetikleyen müşterilerin mutlu olmadığını kabul etti. Bu nedenle, etkilenen müşteri hesaplarını kredilendirmeye karar verdi.

GDAX’ın Başkan Yardımcısı Adam White bir blog yazısında yazıyor:

“21 Haziran 2017’de 12:30 PT’de hızlı fiyat hareketinin doğrudan bir sonucu olarak GDAX ETH-USD sipariş defterinde gerçekleştirilen bir marj çağrısı ya da durdurma zararı talebi yaşayan müşteri hesaplarına kredi verme işlemi yapacağız. Bu süreç Etkilenen müşterilerin hızlı fiyat hareketlerinden önceki anda ETH-ABD doları hesabının değerini ETH-ABD doları hesabının değerine geri yüklemesine izin verin. ”

Şirket, bu hesapları kendi fonlarıyla kullanmayı planlıyor ve başka hiçbir müşteri etkilenmeyecektir. Flaş kazasında eter satın alabilen şanslı müşteriler GDAX bu esnafa saygı duyarak onları elinde tutabilecekler.

Ahlaki tehlike?
Müşteri hesaplarını kredilendirmede GDAX’ın hareketi, müşterilerini korumasına yardımcı olabilir, ancak bunu yapmakta ahlaki bir tehlike olup olmadığı sorusunu doğurmaktadır. Flaş kazasında herhangi bir değişim arızası değil, büyük bir satış emri neden oldu.

Piyasanın oynak olması durumunda para kaybeden müşterileri telafi etmek, diğerlerinin başıboş bırakma emirleri vermekle gevşek olmasına neden olabilir. Yatırımcılar kripto dövizleri gibi uçucu varlıklarla uğraşırken yüz yüze kaldığı risklerden haberdar olmalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir